Limonlu suyun faydaları | Limonlu su içmek faydalı mı?

Hem antioksidan özelliğine sahip hem de lif dolu bir bitki olan limonun faydaları saymakla bitmiyor.


LİMONLU SU İÇMEK FAYDALI MI?

Özellikle sabah erken saatlerde limonlu su içmenin çok sayıda faydası olduğu biliniyor. Limon suyunun mucizelerinden yararlanmak istiyorsanız yeni güne bir bardak ılık suyun içine sıktığınız yarım limon suyu ile başlamalısınız.


CİLDİ ARINDIRIR: Ciltteki pürüzleri, siyah noktaları ve kırışıklıkları mümkün olduğunca azaltır ve içerisindeki C vitamini sayesinde bakterileri yok ederek yüzdeki sivilcelere karşı savaşır. Son yıllarda yapılan bir araştırma ile limon kabuklarında bulunan d-limonene isimli maddenin çok güçlü bir cilt dostu olduğu belirlendi. D-limonene, narenciye yağında bulunan ve tümör gelişimini engelleyerek cilt kanseri riskini önemli ölçüde düşüren bir bileşken.


BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNE FAYDALIDIR: İçeriğinde bol miktarda C vitamini bulundurması sebebiyle bağışıklık sistemine güç katar. Ayrıca potasyum bakımından da zengin olması nedeniyle tansiyonu dengede tutar.VÜCUDA ENERJİ VERİR: Vücudumuz gerekli enerjiyi yediğimiz yiyeceklerdeki moleküllerden alır. Pozitif iyonlar vücuda alındığında negatif iyonlarla birleşerek bir reaksiyon oluşturur. Limon, besinler arasında en çok negatif iyon bulunduran besindir ve tüketildiğinde daha fazla enerji alınmasını sağlar.


KİLO VERMEK İÇİN İDEAL: İçerisindeki pektin lifi barındıran limon, tokluk hissi veren ve bu sayede kilo vermeye yardımcı olan bir besindir.KANSERİ ENGELLER: Limon, alkali bir besindir ve vücuda alındığında alkali bir ortam oluşturur. Kanser ise alkali ortamlarda gelişemez. Uzmanlar "kanserden korunmak için ılık limonlu su içmeyi ihmal etmemelisiniz." önerisinde bulunuyor.


NEFES TAZELEYİCİDİR: Nane, maydanoz gibi limon da nefes tazeleyici özelliği ve ferahlık vermesi ile bilinir.


HARİKA BİR İDRAR SÖKTÜRÜCÜDÜR: Mükemmel bir idrar söktürücüdür ve vücudu fazla kilolardan arındırır.


AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI İÇİN VAZGEÇİLMEZ: Ağız kokusunu yok etmenin yanında diş eti ağrıları ve kanamalarına için olumlu etkiler vardır.
KANI TEMİZLEYİCİ ÖZELLİĞİ VAR: Limonlu su vücudumuzun, kandaki toksinleri temizlemesine yardımcı oluyor.

MİDE BULANTISINA KARŞI ETKİLİ: Limonlu su yudumlanarak içildiğinde, mide bulantısının azalmasını sağlıyor.
KARACİĞERİN DOSTU: Limonlu su içmek, karaciğerde bulunan enzimleri harekete geçiriyor. Ayrıca kanın oksijen durumunu düzenlemede de etkili bir yardımcıdır.


SİNDİRİM SİSTEMİNİN DOSTUDUR: İçeriğinde vitamin ve mineralleri bolca barındırdığı için limon, vücuttaki toksinleri kolay yoldan atmaya yardımcı eder. Karındaki şişkinliği ve hazımsızlığı engeller.


Edindiğim bilgilere göre, limonlu su içmek gayet faydalı görünmekte. Zaten;

֍ Vücudumuzun %70’i, kemiklerimizin %22’si, kanımızın %90’ı, beynimizin %75’i SU’dan oluşmaktadır.

֍ Vücut suyumuzun %10’unu kaybettiğimizde hayatımız tehlikeye girer. %20’sini kaybettiğimizde ise ölüm kaçınılmaz olur. Yeterince su alınmaması durumunda beyin faaliyetleri durur.

֍ İnsan gıda olmadan haftalarca yaşayabilir, fakat su içmeden en fazla 3 gün yaşamını sürdürebilir ve sonuç olarak vücutta %20 su kaybı meydana gelir.

֍ Su, hücrelere oksijen, protein, mineral ve vitaminleri taşır. Böbrekleri çalıştırarak toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar, vücudu temizler ve hastalıklara karşı direnci arttırır.

֍ Günde 2,5 lt. su içtiğimizi varsayarsak, ortalama insan ömrü olan 60 yılda 54.750 lt. su tükettiğimiz anlamına gelir.

Yani su hayatımızdaki en önemli şifa kaynağı ve oksijenden sonra varlığın temel olmazsa olmazıdır.

0 görüntüleme

Copyright © 2018 | Siber Dünya

Powered By Siber Dünya

  • Facebook Social Icon
  • YouTube Social  Icon